WOKÓŁ KAMIENNEGO RYNKU

Wokół kamiennego rynku
Charakterystycznymi elementami krakowskiego starego miasta są kolorowe nawierzchnie niektórych uliczek i nieregularne elewacje części, a nawet całych, budowli. Często do ich wytworzenia wykorzystywano lokalny materiał, co nadało miastu tożsamość, wytworzyło jego wyjątkowy charakter i nadało mu indywidualny koloryt. Obecne trendy niestety prowadzą do zaniku tych cech, a pozostałe bruki i elewacje giną wśród przemierzanej codziennie drogi lub też podczas poszukiwania kolejnej atrakcji. A przecież same w sobie stanowią niemałą atrakcję!
Wokół kamiennego rynku
Lokalne kamienne materiały wykorzystane do wzniesienia Krakowa to jednak nie wszystkie "tematy" zawarte w treści gry. Ukazuje ona bowiem także zarówno geologię starego miasta wraz ze znanym w całej Polsce wawelskim wzgórzem oraz kryjącą się w jego stoku unikatową w skali kraju jaskinię ongiś zamieszkiwaną przez smoka. Krótko przedstawiono także surowce ważne dla miasta, ale sprowadzone z dalszych zakątków południowej Polski. A wszystko to na trasie liczącej niespełna 8km. W sam raz na spalenie kalorii wchłoniętych w jednej z "centralnych" knajpek, jako ożywienie po imprezowej nocy, bądź też spacer... ale inny niż zwykle.

TEMAT PRZEWODNI: lokalny kamień krakowskiego starego miasta
PRZEDSTAWIONE SUROWCE: melafir, marmur dębnicki, wapień jurajski, dolomit diploporowy, porfir, różanka paczółtowicka, piaskowec istebniański, tuf filipowicki
SUROWCE TOWARZYSZĄCE: Biała Marianna, zlepieniec zygmuntowski, gnejs, piaskowiec godulski, andezyt pieniński
TEREN ROZGRYWKI: Kraków - stare miasto
MIEJSCE STARTU: Kraków, plac przed Barbakanem naprzeciw ul. Basztowej 20
MINIMALNA DŁUGOŚĆ TRASY: 7,7km

Zarówno cały plik, jak i żadna jego część nie mogą być w jakikolwiek sposób przetwarzane, kopiowane, ani przechowywane w dowolnej postaci dłużej niż 24 godziny od momentu jego zapisania bez pisemnej zgody Fundacji Geotyda.
Akceptuję powyższe warunki i pobieram.
Copyright 2015-2024 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT