U STÓP WULKANU

U stóp wulkanu
Alwernia jest niewielkim miasteczkiem przeciętym przez drogę łączącą Małopolskę z Górnym Śląskiem. Charakterystycznym jej punktem jest XVII-wieczny klasztor oo. Bernardynów górujący nad okolicą. Okolicą dość mocno zróżnicowaną morfologicznie, co już samo w sobie nasuwa wiele pytań. Najbardziej zaskakującą odpowiedzią na jedno z nich jest istniejący ongiś na tym terenie wulkan. Nie stanowi on jednak jedynej tutejszej ciekawostki, bowiem rejon ten skrywa także najgłębszy wąwóz lessowy w Polsce. Mało tego, występują tutaj wypływy wód podziemnych na powierzchnię, czyli źródła... U stóp wulkanu i to nie tylko w znanej każdemu skoncentrowanej formie.
Rozgrywka rozpoczyna się w zatoce parkingowej zlokalizowanej przy Triasowym Źródełku w Regulicach i początkowo prowadzi pośród małomiasteczkowej zabudowy. W dalszej części zahacza o nieczynną stację kolejową znajdującą w tej urokliwej miejscowości i wyprowadza na niemal bezludne, wręcz dzikie jej zakątki. Druga część gry zaś wprowadza do Alwerni, wiodąc po jej rozległych leśnych połaciach skrywających strome stoki wzgórza Podskale.

TEMAT PRZEWODNI: wulkanizm w Małopolsce
CZAS WYSTĄPIENIA: perm, ok. 300mln lat wstecz
ZAGADNIENIA TOWARZYSZĄCE: wywierzysko, melafir, less, młaka
TEREN ROZGRYWKI: Regulice, Alwernia
MIEJSCE STARTU: Regulice, al. Jana Pawła II 33
MINIMALNA DŁUGOŚĆ TRASY: 6,3km

Zarówno cały plik, jak i żadna jego część nie mogą być w jakikolwiek sposób przetwarzane, kopiowane, ani przechowywane w dowolnej postaci dłużej niż 24 godziny od momentu jego zapisania bez pisemnej zgody Fundacji Geotyda.
Akceptuję powyższe warunki i pobieram.
Copyright 2015-2024 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT