NA CLOU NACL

Na clou NaCl
W sierpniu 2015r. na terenie Bochni odnowiono istniejący od około dekady NaCl Bocheński Szlak Solny "na świecie" im. św. Kingi. Do wyznaczonych wcześniej punktów dodano kolejne, a wyznaczające je wagoniki - przemalowano, montując obok nich tabliczki je opisujące. Nieco zmieniono także jego przebieg, który jednak wciąż wyznaczają wmurowane w miejskie chodniki płytki z napisem NaCl. Kierując po uliczkach, zaprowadzają one do miejsc związanych z historią bocheńskiej soli od momentu powstania tamtejszej kopalni. Przeprowadzone badania dowiodły jednak, że pozyskiwanie "białego złota" rozpoczęto już ponad 5000 lat temu.
"Planszę" gry stanowią najciekawsze obszary szlaku NaCl; początkowo jej trasa pokrywa się z jego przebiegiem, Na clou NaCl jednak po opuszczeniu "znaków" wiedzie przez urokliwe zakątki Bochni i znów wraca na niego, łącząc najciekawsze jego obszary. Co ważne, podczas rozgrywki przedstawione zostanie - pominięte przez szlak - pozyskiwanie soli za pomocą prymitywnych metod stosowanych jeszcze przed odkryciem bocheńskiego złoża. I choć trasa nie imponuje długością,
to umożliwia poznanie całej solnej historii Bochni podczas krótkiego spaceru.

TEMAT PRZEWODNI: sól w Bochni
CZAS POWSTANIA: paleogen, ok. 15mln lat wstecz
TEREN ROZGRYWKI: Bochnia
MIEJSCE STARTU: Bochnia, ul. Solna 2
MINIMALNA DŁUGOŚĆ TRASY: 2,5km

Zarówno cały plik, jak i żadna jego część nie mogą być w jakikolwiek sposób przetwarzane, kopiowane, ani przechowywane w dowolnej postaci dłużej niż 24 godziny od momentu jego zapisania bez pisemnej zgody Fundacji Geotyda.
Akceptuję powyższe warunki i pobieram.
Copyright 2015-2024 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT