18 GRUDNIA 2018

18 grudnia 2018
II zimowa edycja paragrafowej gry terenowej. Początkowo miała się ona odbyć 13 grudnia, jednak nieprzewidziane warunki wymusiły przesunięcie terminu o 5 dni. Podobnie jak przed rokiem nazwana ona została Małopolskim szlakiem Karmelitów Bosych i zrealizowano ją przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Nie zmienił się także główny cel przyświecający wydarzeniu, czyli ukazanie dziedzictwa zakonu Karmelitów Bosych z Czernej. Niemal identyczne były: długość trasy, warunki pogodowe - kilkucentymetrowa warstwa śniegu oraz temperatura oscylująca w granicy 0°C. Forma rozgrywki też pozostała ta sama; merytoryczny patronat - również. Czy zatem coś mogło zaskoczyć uczestników?
18 grudnia 2018
Karmelici Bosi mogą się poszczycić naprawdę bogatą historią. Szczególnie łatwo czytelna jest ona w rejonie Czernej. Nie zamyka jej mur otaczający klasztor, gdyż wiele terenów znajdujących się poza jego obrębem w przeszłości należało do zakonu. Dlatego też problemu nie stanowiło wyznaczenie trasy. Objęła ona teren byłego folwarku w Siedlcu, który w roku 1947 przeszedł w ręce Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. Mocno związana z nim jest postać Sługi Bożego brata Franciszka od św. Józefa Jerzego Powiertowskiego. Przybliżona ona została w trakcie rozgrywki, która wiodła obok miejsca jego śmierci. Przeżył zaledwie 27 lat, a zginął od kuli wystrzelonej dla żartu przez niemieckiego żołnierza. Pomnik ku jego czci zlokalizowany jest obok Źródła Dzwonek.
Łatwo się więc już domyślić, że uczestnicy po starcie z klasztoru w Czernej, mieli dotrzeć do Siedlca. Przechodzili przez Bramę Siedlecką, cmentarz choleryczny w Dębniku; mijali także... posiadłość byłego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej - Adama Nawałki. Na koniec zaś "przygotowano" krzyż w Czatkowicach oraz nieprezentowane dotychczas przejście do klasztoru w Czernej z drogi wiodącej przez środek tej wsi.
18 grudnia 2018
Rywalizację zwyciężyła dwuosobowa drużyna z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Drugie miejsce również zajął team reprezentujący tę szkołę. Najniższy stopień podium zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach. Dla porządku zatem: najlepsze okazały się Nikola Kolon i Julia Tomala. W nagrodę otrzymały sprzęt elektroniczny. Nagrody rzeczowe od Fundacji Geotyda oraz Gminy Krzeszowice dostali wszyscy, którzy znaleźli się na podium. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od Gminy Krzeszowice oraz Województwa Małopolskiego. Jeszcze raz gratulacje dla zwyciężczyń!

Małopolska
Copyright 2015-2024 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT