17 KWIETNIA 2018

17 kwietnia 2018
Rozpoczęcie szkolenia uczniów klas o nachyleniu wojskowym z XI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Na przestrzeni trzech dni poznawali oni podstawy musztry wojskowej, topografii stosowanej w służbach mundurowych, czarnej i zielonej taktyki. Wzięli udział także w tzw. CLS (Combat Lifesaver), czyli szkoleniu przygotowującym do pomocy przedmedycznej na polu walki oraz w paragrafowej grze terenowej prowadzącej w okolicy Małego Cichego, gdzie miało miejsce całe wydarzenie.
17 kwietnia 2018
Pierwszy raz zatem paragrafowa gra terenowa prowadziła po górskiej okolicy; wkroczyła nawet na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jej trasa liczyła niespełna 12km i zawierała w sobie typowe dla takiego terenu elementy, czyli długie, strome i kręte podejścia oraz zejścia; błotniste, kamieniste i nierówne ścieżki; liczne odbicia od głównych traktów wykorzystywane do transportu drewna; strumyki płynące środkiem dróżek i zalegające na nich - mimo wczesnej wiosny - płaty zmrożonego śniegu. Nie można nie wspomnieć o charakterystycznej niestabilnej pogodzie. Dała się ona we znaki pierwszego dnia, gdy chmury szczelnie przykryły Tatry. 17 kwietnia 2018 Wszelkie niedogodności jednak zniknęły drugiego dnia, gdy całe pasmo Tatr - poczynając od Bielskich aż po Zachodnie - zostało uwolnione od nisko zalegającej pary wodnej.
Rzadko spotykanym, aczkolwiek nienowym, elementem zawartym w tej "paragrafówce" była konieczność nawiązania łączności z "bazą". Uczniowie musieli więc, poza wykonaniem zawartych w grze zadań, za pomocą radiostacji połączyć się właśnie z "bazą" w celu uzyskania dalszych wskazówek. Radiostacje spełniały również bardzo ważną funkcję w kwestii bezpieczeństwa. Umożliwiały one bowiem bezpośredni kontakt w przypadku zaistnienia kontuzji, utraty orientacji, czy też innego nieprzewidzianego zdarzenia.

fot. XI LO w Krakowie, Fundacja Geotyda
Copyright 2015-2023 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT