POMIĘDZY WIELKOMIEJSKIMI ARTERIAMI

Pomiędzy wielkomiejskimi arteriami
Krzemionki Podgórskie to dość charakterystyczny element krajobrazu Krakowa m.in. ze względu na umieszczoną tam wieżę telekomunikacyjną. Ukształtowane są one w formę zrębowego wzgórza i choć z każdej strony ograniczają go ruchliwe ciągi komunikacyjne, to jest ono swoistą oazą spokoju. Oazą, z której już w średniowieczu wydobywano kamień wykorzystywany do wznoszenia krakowskich obiektów uznawanych dziś za zabytkowe, a której wartość podnosi obecność dna morza jurajskiego, pracowni Pana Twardowskiego, Pomiędzy wielkomiejskimi arteriami najstarszej krakowskiej budowli, czy choćby pozostałości po obozie koncentracyjnym "Płaszów".
Poza geologią tej części Krakowa, gra ukaże więc cenne podgórskie zabytki. Rozpoczyna się przy tzw. Szarym Domie i prowadzi po terenie byłego obozu, w dalszej części wprowadzając w gęstą miejską zabudowę z nagromadzeniem cennych obiektów oraz, wśród drzew,
do miejsc z mało znanymi widokami na Kraków.

TEMAT PRZEWODNI: wapień na Krzemionkach Podgórskich
CZAS POWSTANIA: jura, ok. 150mln lat wstecz
ZAGADNIENIA TOWARZYSZĄCE: uskok, fleksura, rekultywacja
TEREN ROZGRYWKI: Kraków - Krzemionki Podgórskie
MIEJSCE STARTU: Kraków, ul. Jerozolimska 3
MINIMALNA DŁUGOŚĆ TRASY: 6,7km

Zarówno cały plik, jak i żadna jego część nie mogą być w jakikolwiek sposób przetwarzane, kopiowane, ani przechowywane w dowolnej postaci dłużej niż 24 godziny od momentu jego zapisania bez pisemnej zgody Fundacji Geotyda.
Akceptuję powyższe warunki i pobieram.
Copyright 2015-2024 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT