14 CZERWCA 2018

14 czerwca 2018
Otwarcie zmagań w wydarzeniu pn. Małopolskim Szlakiem Karmelitańskim 2018. Oparte ono zostało o paragrafową grę terenową prowadzącą po miejscach, w których swoje siedziby mają Karmelici Bosi. I tak start wyznaczono w Zawoi, a metę - w Czernej. Na trasie znalazł się także klasztor w Wadowicach. Sumaryczna odległość mierzona pomiędzy poszczególnymi obiektami wynosi 55km. Od początku zatem wiadomo było, iż tę grę spośród dotychczasowych wyróżnia stopień trudności. Dlatego też samą trasę uproszczono, eliminując elementy kluczenia po terenie; tym samym zminimalizowano ryzyko zgubienia się w nim. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert pn. ”Małopolska Gościnna”, a nad jego przebiegiem czuwał przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej - o. Leszek Stańczewski.
Rejestrację prowadzono niemal równolegle w dwóch klasztorach - w Czernej oraz Zawoi. Następnie z klasztoru zlokalizowanego pod Krzeszowicami uczestnicy zostali przewiezieni niemal do podnóża Babiej Góry, gdzie na terenie należącym do karmelitów wyznaczono start. Początkowo trasa prowadziła znakowanymi szlakami turystycznymi przez Stryszawę, Krzeszów schronisko PTTK Leskowiec i Ponikiew do Wadowic. Niemal w całości więc zaprezentowany został mało popularny szlak kapliczek wiodący właśnie od klasztoru Karmelitów Bosych w Zawoi na Groń Jana Pawła II.
14 czerwca 2018
W Wadowicach uczestnicy dostali posiłek od organizatora oraz maksymalnie godzinę na zregenerowanie sił. Części zespołów dotychczasowa wędrówka dała się mocno we znaki, więc już wiadomo było, że na metę do Czernej nie dotrą wszystkie z nich. Tym bardziej, że dotarcie do Wadowic nie oznaczało przejścia połowy całej trasy; mało tego - szykowała się nieprzespana noc... Motywującym jednak był fakt zakończenia typowo terenowej wędrówki oraz... nocna przeprawa promem.
Ostatecznie na mecie, czyli po przejściu ponad 80km i upływie 18 godzin, zameldował się jeden zespół. Tym samym jego członkowie, czyli Jan Babski, Damian Brzeziński, Adrian Tkaczyk zostali zwycięzcami całego wydarzenia. Należą im się wielkie gratulacje oraz uznanie szacunku. W nagrodę otrzymali oni sprzęt turystyczny mający wiele zastosowań oraz jednocześnie nadający się do wykorzystania przy następnych imprezach organizowanych przez Fundację Geotyda.
Serdeczne podziękowania za gościnę należą się o. Jakubowi Jaroszewiczowi - przeorowi klasztoru w Zawoi oraz o. Grzegorzowi Irzykowi - przeorowi klasztoru w Wadowicach. Dziękujemy również za słowo skierowane do uczestników przed startem oraz przygotowanie posiłku, który pozwolił nasycić żołądki "opróżnione" trudem wyprawy.

Małopolska
Copyright 2015-2023 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT