22 PAŹDZIERNIKA 2020

22 października 2020
Obowiązująca na terenie powiatu krakowskiego czerwona strefa nie przeszkodziła w przeprowadzeniu Mistrzostw Polski Geotyda 2020. Doskonale udowadnia to więc wyjątkowość gier powstających w ramach działalności statutowej Fundacji Geotyda. Cechę tę podkreśla dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Rozwoju, dzięki któremu odnowiona została także gra SZLAKIEM DAWNEGO GÓRNICTWA. Możliwość pobrania tego kodeksu jednak, ze względu na zbieżność z trasą tegorocznej rywalizacji i prace polegające na montażu nowych tablic informacyjnych, możliwa będzie w czasie późniejszym. Rywalizację zaś honorowym patronatem objęli: starosta krakowski - Wojciech Pałka, burmistrz Gminy Krzeszowice - Wacław Gregorczyk oraz przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej - o. Paweł Hańczak.
22 października 2020
Prognozy dotyczące czwartkowej pogody rysowały ten dzień jako najpiękniejszy i najcieplejszy w tygodniu. Warunki do rywalizacji zatem przedstawiały się rewelacyjnie. Tylko czy w przypadku odwołania większości amatorskich imprez sportowych i narzuconemu innemu trybowi życia, w tym braku możliwości bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikami, warunki te nadal takie pozostawały? Wszak paragrafowe gry terenowe to nie tylko wysiłek dla mięśni, ale także - a raczej przede wszystkim - dla mózgu. Całkiem niespodziewanie zatem VI edycja Mistrzostw Polski Geotyda stała się doskonałym pandemicznym sprawdzianem formy tych organów. Wnioski nasuwają się same, gdyż przez 2 z 5 kluczowych zadań - na 15 startujących zespołów, wśród których znalazło się wielu starych wyjadaczy - przebrnęły jedynie 2 drużyny.
Trasa prowadziła szlakiem dawnego górnictwa z tradycyjnymi: startem oraz metą w klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej. Jeżeli jednak odpowiedź na 1. kluczowe pytanie nie była prawidłowa, uczestników omijała najciekawsza jej część, czyli właśnie przechadzka po "węglowych" pozostałościach okolic Krzeszowic i Tenczynka. Tę zaś udało się "odkryć", jak wyżej wspomniano, jedynie 2 zespołom - "świeżości" i "doświadczeniu". Między nimi więc toczyła się ostateczna rozgrywka. Krócej trwała ona dla "świeżości" o... 1 minutę, aczkolwiek błąd w kluczowym pytaniu zniweczył tę przewagę i zespół musiał uznać wyższość "doświadczenia", 22 października 2020 za którym kryła się zwycięska drużyna w składzie: Alicja Chrapkiewicz, Magdalena Szczyrbowska, Joanna Wrzeszcz. Panie reprezentowały Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie. Ich wynik nie wystarczył jednak do wygrania w klasyfikacji instytucji, w której z kolei najlepsi okazali się przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Miłocicach. Jako wyróżnienie, oprócz nagród rzeczowych za wicemistrzostwo "świeżości", wspólnie z drugim startującym zespołem otrzymali przechodni miecz św. Eliasza. Gratulacje! Jednocześnie zapraszamy za rok na rewanż... i być może zmianę "właściciela" miecza...

Ministerstwo Rozwoju
Copyright 2015-2021 Fundacja Geotyda

Wszelkie prawa zastrzeżone
Geotyda na Facebooku
ŚWIAT KRAINA AKTUALNOŚCI O FUNDACJI WSPARCIE TWÓRCZOŚĆ DZIAŁALNOŚĆ STATUT